Truskawy pod kruszonką

3 Maj

Ten deser, bo trudno go nazwać ciastem, jest kwintesencją lata. Jest boski, robi się go szybko i bardzo prosto. Wrzucam do niego albo świeże truskawy (w sezonie) albo mrożone (zimą). No i nigdy nie martwię się talerzykami, bo zawsze kończy się na tym, że wszyscy siadamy wokół tego jeszcze ciepłego truskawkowego cudeńka i wyżeramy je łyżeczkami bezpośrednio z formy :)

DSC_0155Truskawki pod kruszonką
Składniki: okrągła forma do pieczenia ok 21 cm, 500 g truskawek, 50 g drobnego cukru, 25 g mielonych migdałów, 1 łyżka cukru waniliowego; kruszonka: 110 g mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 75 g zimnego masła pokrojonego w mniejsze kawałki, 100 g migdałów w płatkach, 75 g cukru demerara.

Na samym początku przyznam się do dwóch spraw. Pierwsza – przepis z lekką modyfikacją jest oczywiście Nigelli Lawson. Druga – mam nieco większą średnicę formy, więc truskawek też wrzucam więcej :) Resztę zostawiam, jak w oryginalnym przepisie i wychodzi super.
Zaczynam od nastawienia piekarnika na 200 stopni. Truskawki równomiernie rozkładam na dnie formy. Wsypuję do nich cukier i migdały, i lekko mieszam rękoma, żeby wszystkie składniki się ze sobą połączyły. Czas na kruszonkę. Do miski wsypuję mąkę i proszek do pieczenia, które rozcieram palcami z masłem do konsystencji płatków owsianych a następnie widelcem wgniatam cukier i migdały w płatkach. Wsypuję całość na truskawki i lekko rozkładam dłonią, żeby powstała w miarę równa warstwa. Piekę przez 30 minut aż całość się zezłoci a na brzegach będzie widać pyszny różowy bulgoczący sos.

Modyfikacje :)

Kiedyś nie miałam migdałów i wykorzystałam orzechy laskowe. Te, które powędrowały do środka – zmiksowałam. Natomiast do kruszonki – tylko utłukłam. Oj doobre to było. Uwielbiam prażone orzechy laskowe – chyba bardziej niż migdały.

Ostatnio zaś, skusiły mnie jagody, które połączyłam z bardzo cieniutko pokrojonym jabłuchem i oprócz składników z głównego przepisu, do środka dodałam jeszcze łyżeczkę cynamonu. Oj też pyszne to było. Różnica jest taka, że wersja z truskawami jest lepsza na ciepło a wersja jagodowa na zimno :) A latem spróbuję zrobić jeszcze wersję wiśniową i wersję malinową….. Już się nie mogę doczekać, co z tego wyjdzie :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: